Officersur Louis XVI av Samuel Frederic Ravené

Klubbat för:

42 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

OFFICERSUR, Louis XVI, högklassigt arbete från Berlin, av Samuel Frederic Ravené (hovurmakare hos kung Friedrich Wilhelm III av Preussen, verksam omkring 1794-1800-talets första kvartal), signerat Ravené à Berlin, brännförgylld brons, urhus med handtag i form av orm, akantusornament och pärlstav, pikerade fält med växtornamentik, lagerkrans med korslagda eklövskvistar, sidorna med akantusfleuronger, emaljerad urtavla med arabiska siffror, kvartsslag med repetition samt väckning, nyckel medföljer, höjd 22 cm
PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 1999, nr 1965, såld för 80.000 kr

Smärre slitage, emaljnagg, verket något omarbetat, väckning ur funktion

442143

2017-02-21