Band från Hedvig Elisabeth Charlottas bibliotek
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BAND FRÅN HEDVIG ELISABETH CHARLOTTAS BIBLIOTEK, (Voltaire, F. M. Arouet de), Essay sur l´Histoire Générale, et sur led moeurs el l´esprit des nations depuis Charlemagne jusqua nos jours, 1757, vol I-VI, märkta med Hedvig Elisabeth Charlottas monogram under hertigkrona i guld
PROVENIENS: Hertiginnan Hedvig Elisabeth Charlotta av Holstein-Gottorp, sedermera drottning av Sverige
slitage, smärre skador
442213
2017-02-26