Band från Hedvig Elisabeth Charlottas bibliotek

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BAND FRÅN HEDVIG ELISABETH CHARLOTTAS BIBLIOTEK, (Voltaire, F. M. Arouet de), Essay sur l´Histoire Générale, et sur led moeurs el l´esprit des nations depuis Charlemagne jusqua nos jours, 1757, vol I-VI, märkta med Hedvig Elisabeth Charlottas monogram under hertigkrona i guld

PROVENIENS: Hertiginnan Hedvig Elisabeth Charlotta av Holstein-Gottorp, sedermera drottning av Sverige

slitage, smärre skador

442213

2017-02-26