Föremål i agat och karneol

Föremål i agat och karneol
Föremål i agat och karneol
Föremål i agat och karneol
Föremål i agat och karneol
Föremål i agat och karneol
Föremål i agat och karneol
Föremål i agat och karneol
Föremål i agat och karneol
Föremål i agat och karneol
Föremål i agat och karneol
Föremål i agat och karneol
Föremål i agat och karneol
Föremål i agat och karneol
Föremål i agat och karneol
Föremål i agat och karneol
Föremål i agat och karneol
Föremål i agat och karneol
Föremål i agat och karneol

Klubbat för:

1 200 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

KLACKRING, 8 k guld, karneol, ringstorlek ca 19,5 mm, vikt ca 6 g, DAMPORTMONNÄ, 1800-talets slut, brons med agatskivor, på ena skivan ett ornament med plats för alliansgravyr, längd 7 sm, SIGILLSTAMP, tidigt 1900-tal, agat med graverad bronsdel, höjd ca 7 cm

Zustandsbeschreibung

Bruks och åldersrelaterat slitage.

442321

2017-02-22