Väggpendyl Johan Nyberg
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VÄGGPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad Johan Nyberg Stockholm (1740-1801), bemålat och förgyllt trä, urtavla med arabiska siffror, slagfunktion, flankerat av lyror på kolonner, höjd ca 89, bredd 48 cm
Pendel och nyckel finns, slitage, skador
442436
2017-02-23