Väggpendyl Johan Nyberg

Väggpendyl Johan Nyberg
Väggpendyl Johan Nyberg
Väggpendyl Johan Nyberg
Väggpendyl Johan Nyberg
Väggpendyl Johan Nyberg
Väggpendyl Johan Nyberg
Väggpendyl Johan Nyberg
Väggpendyl Johan Nyberg

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

VÄGGPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad Johan Nyberg Stockholm (1740-1801), bemålat och förgyllt trä, urtavla med arabiska siffror, slagfunktion, flankerat av lyror på kolonner, höjd ca 89, bredd 48 cm

Pendel och nyckel finns, slitage, skador

442436

2017-02-23