Henning Mankell Galjonsfigur
Klubbat för:
78 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
GALJONSFIGUR, 1800-tal, bemålad träskuren kvinnogestalt, total höjd 224 cm, figurens höjd ca 155 cm
Skriven text av Hasse Ekman på det vita trät "Hoppas hon för lycka med sig"
Proveniens: Hasse Ekman samt Henning Mankell
Sprickor, skador , senare bemålning, färgbortfall
442697
2017-02-26