Henning Mankell Galjonsfigur

Henning Mankell Galjonsfigur
Henning Mankell Galjonsfigur
Henning Mankell Galjonsfigur
Henning Mankell Galjonsfigur
Henning Mankell Galjonsfigur
Henning Mankell Galjonsfigur
Henning Mankell Galjonsfigur
Henning Mankell Galjonsfigur
Henning Mankell Galjonsfigur
Henning Mankell Galjonsfigur
Henning Mankell Galjonsfigur
Henning Mankell Galjonsfigur
Henning Mankell Galjonsfigur
Henning Mankell Galjonsfigur

Klubbat för:

78 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

GALJONSFIGUR, 1800-tal, bemålad träskuren kvinnogestalt, total höjd 224 cm, figurens höjd ca 155 cm
Skriven text av Hasse Ekman på det vita trät "Hoppas hon för lycka med sig"

Proveniens: Hasse Ekman samt Henning Mankell

Sprickor, skador , senare bemålning, färgbortfall

442697

2017-02-26