Henning Mankell Amitayus
Klubbat för:
9 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
AMITAYUS, tibet-kinesisk, 1800-tal, brons, figuren sitter i dhyanasana på lotustron med händerna o dhyanamudra, hållande ofödlighetens vas, inläggningar i halvädelstenar, förseglad med bottenplatta, höjd ca 16 cm
Proveniens Henning Mankell
smärre slitage
442969
2017-02-26