Henning Mankell Amitayus

Henning Mankell Amitayus
Henning Mankell Amitayus
Henning Mankell Amitayus
Henning Mankell Amitayus
Henning Mankell Amitayus
Henning Mankell Amitayus
Henning Mankell Amitayus
Henning Mankell Amitayus
Henning Mankell Amitayus
Henning Mankell Amitayus

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

AMITAYUS, tibet-kinesisk, 1800-tal, brons, figuren sitter i dhyanasana på lotustron med händerna o dhyanamudra, hållande ofödlighetens vas, inläggningar i halvädelstenar, förseglad med bottenplatta, höjd ca 16 cm

Proveniens Henning Mankell

smärre slitage

442969

2017-02-26