Design Kaj Franck för Nuutajärvi Notsjö

Klubbat för:

9 800 SEK

Arviointi

8 000 SEK

Kuvaus

KAJ FRANCK (1911-1989), fat, glas, Nuutajärvi, Notsjö, signerad Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö, diameter 41 cm
Proveniens: Eddy och Inga Holmberg, disponentpar vid Notsjö glasbruk under 1950-och 60-talen.
En utförligare text angående proveniensen finns att få på begäran.

Kuntoraportti

443097

Päivämäärä:

2017-03-10