Design Oiva Toikka för Nuutajärvi Notsjö

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

1 000 SEK

OIVA TOIKKA (född 1931), vas, melerat glas, Nuutajärvi, Notsjö, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö, höjd ca 23,5 cm
Proveniens: Eddy och Inga Holmberg, disponentpar vid Notsjö glasbruk under 1950-och 60-talen.
En utförligare text angående proveniensen finns att få på begäran.

443107

2017-03-10