Design Kaj Franck för Nuutajärvi Notsjö

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KAJ FRANCK (1911-1989), vas, glas med innefattade bubblor, Nuutajärvi, Notsjö, signerad Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö, höjd ca 10,5 cm
Proveniens: Eddy och Inga Holmberg, disponentpar vid Notsjö glasbruk under 1950-och 60-talen.
En utförligare text angående proveniensen finns att få på begäran.

443136

2017-03-10