Design Kaj Franck för Nuutajärvi Notsjö
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAJ FRANCK (1911-1989), vas, glas med innefattade bubblor, Nuutajärvi, Notsjö, signerad Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö, höjd ca 10,5 cm
Proveniens: Eddy och Inga Holmberg, disponentpar vid Notsjö glasbruk under 1950-och 60-talen.
En utförligare text angående proveniensen finns att få på begäran.
443136
2017-03-10