Design Kaj Franck för Notsjö Nuutajärvi
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAJ FRANCK (1911-1989), färgade cocktailglas, 6 större glas (höjd 8 cm), 10 starkvinsglas samt "Partyförpackningen" innehållandes 6 st glas (höjd 6,5), för Notsjö Nuutajärvi
Proveniens: Eddy och Inga Holmberg, disponentpar vid Notsjö glasbruk under 1950-och 60-talen.
En utförligare text angående proveniensen finns att få på begäran.
Smärre nagg
443199
2017-03-10