Design Kaj Franck för Notsjö Nuutajärvi

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KAJ FRANCK (1911-1989), färgade cocktailglas, 6 större glas (höjd 8 cm), 10 starkvinsglas samt "Partyförpackningen" innehållandes 6 st glas (höjd 6,5), för Notsjö Nuutajärvi
Proveniens: Eddy och Inga Holmberg, disponentpar vid Notsjö glasbruk under 1950-och 60-talen.
En utförligare text angående proveniensen finns att få på begäran.

Smärre nagg

443199

2017-03-10