Supkoppar 4 st silver 1800-tal

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SUPKOPPAR, 4 st., silver, 1 par närmast cylindriska av Fredrik Nymansson, Kristinehamn 1807-46, höjd 5,5 cm vikt 49 g, två på rund fot, en sannolikt av G. G. Rehnberg, Norrköping 1797-1823, en av Nils Pettersson, Norrköping 1815-32, höjd 8 resp. 7 cm, invändigt förgyllda

bucklor skador

443244

2017-03-05