Ströskedar skedar borste skål silver
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
1 800 SEK
STRÖSKEDAR, 2 st., MATSKED, MUSTASCHBORSTE, MUSTASCHSPEGEL, SKÅL, NÅLFAT, 6 TESKEDAR OCH ÖRSLEV/TANDPETARE, silver, 2 ströskedar svensk modell, en av J. U. Flohr, Norrköping 1809-24, en av J. G. Bursell, Jönköping 1825, matsked svensk modell av J. P. Ljungström, Uddevalla 1808-30, mustaschborste av C. J. Kling Gävle 1865, mustaschspegel av Fredrik & Wilhelm Zethelius, Stockholm 1842, oval skål på fyra fötter, Italien 1900-tal, ovalt nålfat av GAB, Stockholm 1911, sex teskedar slät modell av C. G. Hallberg, Stockholm 1918, örslev/tandpetare av C. A. Liedberg, Nyköping 1853, total vikt ca 350 g
en strösked med lagning vid fästet
443273
2017-03-05