Design Gunnel Nyman för Nuutajärvi Notsjö

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 000 SEK

GUNNEL NYMAN, skål, sk "Musselglas", Nuutajärvi Notsjö, signerad G Nyman Nuutajärvi Notsjö, höjd ca 9,5 cm
Proveniens: Eddy och Inga Holmberg, disponentpar vid Notsjö glasbruk under 1950-och 60-talen.
En utförligare text angående proveniensen finns att få på begäran.

443409

2017-03-10