Byrå empir
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BYRÅ, empier, fanérad i mahogny, 3 lådor, brännförgyllda beslag och dragringar, 1800-talets första hälft, höjd 90, 110 x 59 cm
Proveniens: Kommer från Karlsby gård, Motala, bebodd av jägmästare Arne Chatillon-Winbergh som bland sina jaktgäster regelbundet välkomnade bl a Gustav V
Bruksslitage, fanerskador, nyckel medföljer
443500
2017-02-27