Tillbaka till katalog

Seton Ekolsund Isaac Watts

Seton Ekolsund Isaac Watts
Seton Ekolsund Isaac Watts
Seton Ekolsund Isaac Watts
Seton Ekolsund Isaac Watts
Seton Ekolsund Isaac Watts
Seton Ekolsund Isaac Watts
Seton Ekolsund Isaac Watts
Seton Ekolsund Isaac Watts

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

ISACC WATTS, Horae Lyricae, Poems, London 1727, samtida skinnband, med förf och titel i guldsnitt, exlibris Seton of Ekolsund, på ena försättsbladet (även på titelbladet) ägarpåskrift i form Patrick Barron med datering för bokens förvärvande 1730, på samma sida en maskinskriven lapp som förklarar att denne Patrik Baron var gift med Margareta Seton (gifta på 1730-talet).

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.

Konditionsrapport

Slitna pärmar och rygg, stukade hörn. svag blyertspåskrift på försättsblad, fuktfläckar. Ej genomgången

Auktionsnummer:

443692

Datum:

2017-02-28