Tillbaka till katalog
Seton Ekolsund Flora Scotica
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Beskrivning
JOHN LIGHTFOOT, Flora Scotica vol I-II, London 1792, med några gravyrer varav en utvikbar, båda med exlibris Seton of Ekolsund, samtida skinnband med guldsnitt på ryggarna.
Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.
Konditionsrapport
Bruks och åldersrelaterat slitage, en del missfärgningar. Ej genomgången.
Auktionsnummer:
443693
Datum:
2017-02-28