Tillbaka till katalog

Seton Ekolsund Flora Scotica

Seton Ekolsund Flora Scotica
Seton Ekolsund Flora Scotica
Seton Ekolsund Flora Scotica
Seton Ekolsund Flora Scotica
Seton Ekolsund Flora Scotica
Seton Ekolsund Flora Scotica
Seton Ekolsund Flora Scotica
Seton Ekolsund Flora Scotica

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

JOHN LIGHTFOOT, Flora Scotica vol I-II, London 1792, med några gravyrer varav en utvikbar, båda med exlibris Seton of Ekolsund, samtida skinnband med guldsnitt på ryggarna.

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.

Konditionsrapport

Bruks och åldersrelaterat slitage, en del missfärgningar. Ej genomgången.

Auktionsnummer:

443693

Datum:

2017-02-28