Tillbaka till katalog

Seton Ekolsund Olof Dalin Svea Rikes Historia

Seton Ekolsund Olof Dalin Svea Rikes Historia
Seton Ekolsund Olof Dalin Svea Rikes Historia
Seton Ekolsund Olof Dalin Svea Rikes Historia
Seton Ekolsund Olof Dalin Svea Rikes Historia
Seton Ekolsund Olof Dalin Svea Rikes Historia
Seton Ekolsund Olof Dalin Svea Rikes Historia

Klubbat för:

1 300 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

OLOF DALIN, Svea Rikes Historia, (4) del I och II, Stockholm 1747, G A von Halem, Peter den Stores lefverne, första bandet, Stockholm 1804 (svensk översättning) harles-Louis de Secondat Montesquieu De l´Esprit des lois, "Om lagarnas anda", andra delen, Edinburgh 1750, samtliga samtida skinnband med guldsnitt, von Halem hlfr, samtliga med exlibris Seton of Ekolsund, Peter den Store med ägarstämpel på pärmens insida.

Proveniens: Familjen Seton ägde och bebodde Ekolsunds slott mellan 1785-1912, föremålen har sedan gått i arv inom släkten.

Kuntoraportti

Bruks och åldersrelaterat slitage, fläckar. Ej genomgången.

Auktionsnummer:

443694

Päivämäärä:

2017-02-28