Matbord senempire omkring 1800-talets mitt
Klubbat för:
32 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
MATBORD, senempire, fanérad och massiv mahogny, balusterformade ben med hjultrissor i mässing, 8 kontrafanerade iläggsskivor vardera 60 cm, höjd 76, 148,5 x 148, total längd 628 cm
PROVENIENS: Stora Ängby herrgård, Bromma socken, Stockholm
Obetydligt slitage, senare iläggsskivor
443772
2017-02-28