Matbord senempire omkring 1800-talets mitt

Klubbat för:

32 000 SEK

30 000 SEK

MATBORD, senempire, fanérad och massiv mahogny, balusterformade ben med hjultrissor i mässing, 8 kontrafanerade iläggsskivor vardera 60 cm, höjd 76, 148,5 x 148, total längd 628 cm

PROVENIENS: Stora Ängby herrgård, Bromma socken, Stockholm

Obetydligt slitage, senare iläggsskivor

443772

2017-02-28