Seton Ekolsund Paradrustning

Seton Ekolsund Paradrustning
Seton Ekolsund Paradrustning
Seton Ekolsund Paradrustning
Seton Ekolsund Paradrustning
Seton Ekolsund Paradrustning
Seton Ekolsund Paradrustning
Seton Ekolsund Paradrustning
Seton Ekolsund Paradrustning
Seton Ekolsund Paradrustning
Seton Ekolsund Paradrustning
Seton Ekolsund Paradrustning
Seton Ekolsund Paradrustning
Seton Ekolsund Paradrustning
Seton Ekolsund Paradrustning
Seton Ekolsund Paradrustning
Seton Ekolsund Paradrustning
Seton Ekolsund Paradrustning
Seton Ekolsund Paradrustning
Seton Ekolsund Paradrustning
Seton Ekolsund Paradrustning

Klubbat för:

50 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

PARADRUSTNING, 1800-tal, etsad dekor i form av fabeldjur och akantusblad och med ätten Setons familjevapen (med skrafferingar) på bröstplåten, rustningen är utförd med rörliga "leder" och med läderremmar samt textil del vid blygden, till rustningen hör också en sköld med familjevapnet samt en hillebard, båda med etsad dekor, trästången till hillebarden är tvådelad med en löstagbar del på ca 38 cm, rustningen är monterad på ett fundament i trä, höjd (utan fundament) ca 180, vidd mellan armbågarna 71, största djup 40 cm, hillebarden ca 225 cm, den avtagbara delen ca 39 cm, skölden (som är bukig) är ca 58 x 40 cm.

På rustningens vänstra hand är fingerleder borta (finns dock lösa), sköldens ena läderrem är av. Slitage.

444007

2017-03-01