Chanukkastake Österike/Ungern
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
CHANUKKASTAKE, silver, Österrike/Ungern, 1800-talets andra hälft, rektangulär på svängda bladfötter, åtta oljelampor på fotställning, ryggstycke med driven dekor av parställda fåglar med festonger samt krönande sluten krona, längd 27 cm, höjd 23 cm, vikt ca 515 g
Liten kanna för påfyllning av olja saknas, slitage, bucklor
444190
2017-03-06