Design Bernard Rooke Modern Keramik
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERNARD ROOKE (England född 1938), vas, glaserat stengods, 1970-tal, signerad, glaserat stengods, höjd ca 31 cm
HISTORIK: Bernard Rooke utbildade sig vid Ipswich School of Art och vid Goldsmiths College, London.I slutet av 1960-talet öppnade han verkstad i Victorian Mill där även hans söner blev delaktiga i produktionen. Bernard Rooke finns representerad på ett flertal muséer bland andra Röhsska Museet och Victoria & Albert, London.
444742
2017-03-19