Skål med Minai emaljmåleri

Skål med Minai emaljmåleri
Skål med Minai emaljmåleri
Skål med Minai emaljmåleri
Skål med Minai emaljmåleri
Skål med Minai emaljmåleri
Skål med Minai emaljmåleri

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

1 000 SEK

SKÅL, 1100-1200-tal, Iran, Minai, glaserat lergods med emaljmåleri dekor av stiliserade blommor samt spegeln med figurmotiv, höjd ca 8, diameter ca 18 cm

skador, lagningar/kompletteringar av olika skåldelar

444767

2017-03-06