Skål med Minai emaljmåleri
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
1 000 SEK
SKÅL, 1100-1200-tal, Iran, Minai, glaserat lergods med emaljmåleri dekor av stiliserade blommor samt spegeln med figurmotiv, höjd ca 8, diameter ca 18 cm
skador, lagningar/kompletteringar av olika skåldelar
444767
2017-03-06