Karmstolar gustaviansk
Klubbat för:
26 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par gustavianska, 1700-tal, s.k. svenska modellen, medaljongformad rygg som är krönt med en räfflad oval omgiven av lagerblad, urtagbara stoppade dynor med textil klädsel, träskuren dekor, sitthöjd ca 47, total höjd 99 cm samt största bredd 58 cm
Benen är förlängda ca 6 cm. Bruks och åldersrelaterat slitage, senare bemålning
444947
2017-03-03