Armring 18 k guld
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
ARMRING, 18 k guld, skuren sardonyx föreställande antikiserande mansprofil i intaglio, graverad rocaille och akantusdekor, 1800-talets andra hälft, ostämplad, innerdiameter 5,3 cm, vikt ca 33,4 g
Säkerhetsbygel ej guld och senare fastlödd med tenn
445371
2017-03-06