Crownchair Charles II
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOL, 1600-talets slut, Charles II, sk Crownchair, valnöt, skuren dekor, rygg klädd i rotting, höjd ca 120, sitthöjd 45 cm
PROVENIENS: Inköpt på auktion, Hampton Castle 1938
Senare rotting, skadad rotting, sits saknas, renoverad, kompletterad
445440
2017-03-06