Crownchair Charles II

Crownchair Charles II
Crownchair Charles II
Crownchair Charles II
Crownchair Charles II
Crownchair Charles II
Crownchair Charles II
Crownchair Charles II
Crownchair Charles II
Crownchair Charles II
Crownchair Charles II

Klubbat för:

2 600 SEK

3 000 SEK

KARMSTOL, 1600-talets slut, Charles II, sk Crownchair, valnöt, skuren dekor, rygg klädd i rotting, höjd ca 120, sitthöjd 45 cm
PROVENIENS: Inköpt på auktion, Hampton Castle 1938

Senare rotting, skadad rotting, sits saknas, renoverad, kompletterad

445440

2017-03-06