Bordsurna Höganäs

Bordsurna Höganäs
Bordsurna Höganäs
Bordsurna Höganäs
Bordsurna Höganäs
Bordsurna Höganäs
Bordsurna Höganäs
Bordsurna Höganäs
Bordsurna Höganäs

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

1 000 SEK

BORDSURNA Höganäs, oglaserat lergods, 1800-tal, i godset stämplad Höganäs R, No 16, Medici-form med tvinnade vinrankor med blad och druvklasar, höjd ca 27,5, diameter ca 28 cm.

Mindre nagg på sockeln, slitage inuti samt mindre på utsidan.

446221

2017-03-09