Henning Mankell Karta

Henning Mankell Karta
Henning Mankell Karta

Klubbat för:

2 200 SEK

1 500 SEK

KARTA VÄSTAFRIKA. SCHENK - VALK, efter JANSSONIUS, J. Guinea. Ca 1720 - 1730.
Graverad delvis handkolorerad karta med figurativ kartusch, vilda djur och seglande skepp, ca 38,5x52 cm

Proveniens: Henning Mankell

ej examinerad ur ram, smärre veck, smärre slitage, smärre reva

446249

2017-03-13