Tallrik fajans Jean Eric Rehn
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TALLRIK, "Död fågel under parasoll", fajans, Sverige, 1754, Jean Eric Rehn (1717-1793), Rörstrand, målad dekor i "bianco sopra bianco" och blått, märkt "Stockholm 3/4, -54", 13 daler kopparmynt samt målarsignatur, diameter ca 22,5 cm
Nagg, kantretuscher/lagningar
446557
2017-03-10