Tallrik fajans Jean Eric Rehn

Tallrik fajans Jean Eric Rehn
Tallrik fajans Jean Eric Rehn
Tallrik fajans Jean Eric Rehn
Tallrik fajans Jean Eric Rehn
Tallrik fajans Jean Eric Rehn
Tallrik fajans Jean Eric Rehn

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TALLRIK, "Död fågel under parasoll", fajans, Sverige, 1754, Jean Eric Rehn (1717-1793), Rörstrand, målad dekor i "bianco sopra bianco" och blått, märkt "Stockholm 3/4, -54", 13 daler kopparmynt samt målarsignatur, diameter ca 22,5 cm

Nagg, kantretuscher/lagningar

446557

2017-03-10