Ljuskrona 1800-tal

Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

LJUSKRONA, 1800-talets slut, nyrokoko, 3-armad, delvis bronserad och förgylld, delar i alabaster, dekor av kvinnofigur med druvklase, lösa ljusmanschetter, höjd ca 48 cm

Behållningen går till Läkarmissionen

Slitage, ett alabasterornament med lagning/mindre bortfall

446561

2017-03-10