Porträtt oljemålning 1600-tal
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1600-tal): Porträtt av adelsdam i kvarnstenskrage, olja på duk, uppfodrad ca 107x82 cm
Etikettmärkt à tergo översatt till svenska "Enligt Dr Harz, i Hannover, före detta föreståndare för konstsällskapet i Leipzig, den 17.9.1952. Det understående vapnet tillhör en adelsfamilj från Lüneburg eller eventuellt Hamburg (som jag tolkar det), som påstås vara stordomänägare. Återgivelsen är tidstypisk, Utmärkt arbete enligt phototype."
Historik: Inköpt på Bukowskis, auktion 550, katalognummer 730
Smärre repor
446663
2017-03-10