Medaljong 14 k guld

Medaljong 14 k guld
Medaljong 14 k guld
Medaljong 14 k guld
Medaljong 14 k guld
Medaljong 14 k guld
Medaljong 14 k guld
Medaljong 14 k guld
Medaljong 14 k guld
Medaljong 14 k guld
Medaljong 14 k guld
Medaljong 14 k guld
Medaljong 14 k guld

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

E.F. DAHL (1893-1937), medaljong, 14 k guld, kuddslipad rubin, troligen orientaliska pärlor samt rosenslipade diamanter, öppningsbar med glasad inredning, ca 58x34 mm, Köpenhamn 1800-talets senare hälft, vikt inklusive inredning ca 26,9 g, originaletui medföljer

Bruksslitage, mindre repor

446688

2017-03-11