Medaljong 14 k guld
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
E.F. DAHL (1893-1937), medaljong, 14 k guld, kuddslipad rubin, troligen orientaliska pärlor samt rosenslipade diamanter, öppningsbar med glasad inredning, ca 58x34 mm, Köpenhamn 1800-talets senare hälft, vikt inklusive inredning ca 26,9 g, originaletui medföljer
Bruksslitage, mindre repor
446688
2017-03-11