Tazzor 1800-talets andra kvartal

Klubbat för:

4 000 SEK

Schätzwert

5 000 SEK

Beschreibung

TAZZOR, 1 par, nygotik, 1800-talets andra kvartal, mörkpatinerad och brännförgylld brons, tripodformad fot med bevingade fabeldjur, basen med dekor av palmetter mot pikerad botten, skålen med kantdekor av fialer och pärlstav, höjd 17 cm
LITTERATUR: Christian Laine, red.: De Kungliga Slotten, Rosendals slott, Stockholm 2003, sidan 179 & 188, jämför interiörer från Karl Johans biblioteksrum respektive kabinettet på Rosendals slott med nygotiska bronsföremål

Zustandsbeschreibung

Smärre slitage

447086

2017-03-12