Henrik Reuterdahl

Henrik Reuterdahl
Henrik Reuterdahl
Henrik Reuterdahl
Henrik Reuterdahl

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 000 SEK

HENRIK REUTERDAHL (1870-1925): "Hammerska ladan - Kungsträdgården, signerad och daterad H Reuterdahl, akvarell, ca 20x19 cm

Historik:

Hammerska ladan vid Kungsträdgården i Stockholm var en envåningsbyggnad i hörnet av Kungsträdgårdsgatan och Södra Blasieholmshamnen.

Tomten där huset byggdes inköptes 1866 av juveleraren och konsthandlaren Christian Hammer. Han fick byggnadslov för ombyggnad av den envåningslänga som då fanns där. Det blev en anspråkslös byggnad som kom att heta Hammerska ladan där konserter och andra andra evenemang ägde rum. Här anlades även ett schweizeri och en teater som invigdes 1867 och som till en början hade namnet Nya teatern men senare i förbättrat skick Mindre teatern.
Byggnaden revs 1884 och på tomten uppfördes det Palmeska huset.

447644

2017-03-15