Karotter terrin med lock Rörstrand omkring 1800

Klubbat för:

3 600 SEK

4 000 SEK

RÖRSTRAND, karotter med lock, terrin med lock, 1799 års modellm 1800-talets början, vitglaserade med dekor i grönt gult och svart, undertill med inpressad märktning Rörstrand, 3 karotter märkta Ö, karotternas längd ca 28 cm

Smärre glasyrnagg, terrinen med mindre bränningsdefekt

448038

2017-03-17