Spegel rokoko

Spegel rokoko
Spegel rokoko
Spegel rokoko
Spegel rokoko
Spegel rokoko
Spegel rokoko

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SPEGEL rokoko, 1700-talets mitt, krönet med kartusch rocaille och stiliserade akantusblad, omedelbart under punsad yta, träskuren och krederad, glaset tvådelat där den övre delens nederkant är fasetterad, senare förgyllning med slagmetall, höjd ca 116, största bredd 44 cm

Bruks och åldersrelaterat slitage, senare spegelglas

448176

2017-03-17