Spegel rokoko
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SPEGEL rokoko, 1700-talets mitt, krönet med kartusch rocaille och stiliserade akantusblad, omedelbart under punsad yta, träskuren och krederad, glaset tvådelat där den övre delens nederkant är fasetterad, senare förgyllning med slagmetall, höjd ca 116, största bredd 44 cm
Bruks och åldersrelaterat slitage, senare spegelglas
448176
2017-03-17