Gottfrid Kallstenius, Afton
Klubbat för:
17 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943): Afton, signerad och daterad G. Kallstenius 1928, olja på duk, 99.5 x 116.8 cm.
.
Motivet är taget från Månberget mot Djupsundet, Tättö i bakgrunden. Huset till höger i bilden är "Månbacken", vilket Kallstenius lät uppföra 1902-03. Båten förtöjd vid bryggan, är en "Tjustöka", en typ av eka vilken var specifik för Norra Tjusts skärgård vid slutet av 1800-talet. Båten är försedd med ett så kallat sprisegel, vilket var ett fyrkantigt segel.
448482
2017-03-16