Myntsamling
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MYNTSAMLING, 1600-1900-tal, mynt i koppar och silver samt några i andra metaller, ett kopparmynt präglat 1673, ryskt mynt 5 kopek 1837, diameter mellan ca 1-5 cm, vikt ca 326 g, svenska 1 och 2-kronorsmynt 1800 och 1900-tal, vikt ca 1111 g, 4 svenska 50-kronorsmynt i etuier
Varierande bruks och åldersrelaterat slitage.
448536
2017-03-18