Konst och konsthantverk, 6 vol.

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 000 SEK

KONST OCH KONSTHANTVERK (6). JUNGMARKER, GUNNAR (red.). Om litografi. En festskrift. Julius Olséns Litografiska Anstalt 1918-1958. Stockholm, 1958.
4:o. 28,5 x 20 cm. 121, (1 blank, 1) s. Originalklotryggsband. Dedikation från Barbro och Gunnar Jungmarkker på försättsbladet. Nr. 658 av 1000 numrerade exemplar.
HENRIQUES, AXEL & JENSENIUS, HERLUF (red.). Alfred Schmidts tegninger. Med forord af Hans Brix. Udgivet i anledning af kunstnerens 70-aarsdag 3. maj 1928. Köbenhavn, Gyldendalske Boghandel Nordisk Forlag, 1928.
4:o. 28 x 23,5 cm. XII, 80 s. Helmarokängband med sparsamt guldornerad rygg, helt guldsnitt och medbundet omslag (Agnes Berch). Litet skrapmärke på ryggen.
FUCHS, EDUARD (publ.). Honoré Daumier. Holzschnitte: 1833-1870. Herausgegeben von Eduard Fuchs. Mit 522 Illustrationen. München, Albert Langen, Verlag, (1912).
Folio. 38 x 27,5 cm. 217, (1 blank, 2) pp. Stained and worn paper-clad cloth. Exlibris of Kim Cramér.
Die Spätmeister des japanischen Holzschnitts. Sharaku - Hokusai - Hiroshige. 62 Abbildungen auf 58 Tafeln, davon 10 vielfarbig. Einleitender Text von Otto Benesch. Wien, Otto Lorenz Verlag, (1938).
4to. 30 x 23,5 cm. XIII pp. 58 plates. Publisher´s clothspine.
SÖLVER, AAGE. Danske guldsmede og deres arbejder gennem 500 aar. Et festskrift ved Köbenhavns Guldsmedelaugs 500 aars jubilaeum 1429-1929. Köbenhavn, Larsen & Larsens Forlag, 1929.
4:o. 26,5 x 21,5 cm. 340, (1) s. Originalhalvfranskt band med guldornerad rygg och övre guldsnitt. Dedikation på försättsbladet.
WETTERGREN, ERIK. L´art décoratif moderne en Suède. Publication du Musée de Malmö. Malmö, 1925.
4to. 28 x 22 cm. (4), 185 pp. Illustrated. Tipped-in coulor plates in text. Half calf with marbled boards, orange edgesand preserved cover (Ida Peyron).

Inalles 6 volymer.

448620

2017-03-21