Johan Åkerblad spegellampett
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOHAN ÅKERBLAD, spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegellampett för ett ljus, gustavianskt stockholmarbete, brännstämplad IÅ samt med Stockholms hallstämpel (daterad 1782?) träskuret krön i form av rosett samt eklöv, delar av rosetten samt kantlist blankförgylld och övrig yta belagd med slagmetall, kvicksilverfolierat glas, sannolikt träbakstycke i original, höjd ca 60, bredd 38 cm
Krönet har en genomgående horisontell lagning. Några bortfall av kredering på kanterna.
448673
2017-03-18