Johan Åkerblad spegellampett

Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett
Johan Åkerblad spegellampett

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD, spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegellampett för ett ljus, gustavianskt stockholmarbete, brännstämplad IÅ samt med Stockholms hallstämpel (daterad 1782?) träskuret krön i form av rosett samt eklöv, delar av rosetten samt kantlist blankförgylld och övrig yta belagd med slagmetall, kvicksilverfolierat glas, sannolikt träbakstycke i original, höjd ca 60, bredd 38 cm

Krönet har en genomgående horisontell lagning. Några bortfall av kredering på kanterna.

448673

2017-03-18