Alf Wallander Iris

Alf Wallander Iris
Alf Wallander Iris
Alf Wallander Iris
Alf Wallander Iris
Alf Wallander Iris
Alf Wallander Iris
Alf Wallander Iris
Alf Wallander Iris
Alf Wallander Iris
Alf Wallander Iris
Alf Wallander Iris
Alf Wallander Iris
Alf Wallander Iris
Alf Wallander Iris

Klubbat för:

7 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

ALF WALLANDER, "Iris", servisdelar, 5 st., Rörstrand, 1900-talets början, dekor av liljor i underglasyrfärgerna blått, rosa och grönt, bestående av: 2 uppläggningsskålar, diameter ca 34 cm, såskopp, kanna och terrin, såssnipa, Alf Wallander, "Trollslända", Rörstrand, 1900-talets början, medföljer

Terrinen med liten nagg på lockknoppen samt liten ojämnhet på kanten av skålen från tillverkningen. Kannan med liten glasyrnagg på hänkeln. Enstaka bestickrepor. Enstaka obetydliga tillverkningsdefekter i form av mörka prickar.

448681

2017-03-18