Alf Wallander Iris
Klubbat för:
7 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ALF WALLANDER, "Iris", servisdelar, 5 st., Rörstrand, 1900-talets början, dekor av liljor i underglasyrfärgerna blått, rosa och grönt, bestående av: 2 uppläggningsskålar, diameter ca 34 cm, såskopp, kanna och terrin, såssnipa, Alf Wallander, "Trollslända", Rörstrand, 1900-talets början, medföljer
Terrinen med liten nagg på lockknoppen samt liten ojämnhet på kanten av skålen från tillverkningen. Kannan med liten glasyrnagg på hänkeln. Enstaka bestickrepor. Enstaka obetydliga tillverkningsdefekter i form av mörka prickar.
448681
2017-03-18