Spegel

Spegel
Spegel

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SPEGEL, 1800-talets andra hälft, blandstil (empire med inslag av nyrokoko och nygotik), stomme i trä med dekorelement i pastellage, välvda pilastrar med krypblomor, krön med akantusblad, några delar blankförgyllda samt övriga yta belagd med slagmetall, höjd ca 86, krönlistens bredd 54 cm

Ena kortsidans krönlist borta. På några ställen krederingsbortfall, smärre slitage.

448695

2017-03-18