Soppterrin Kina

Soppterrin Kina
Soppterrin Kina

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TERRIN, porslin, Kina, 1700-tal, oval europiserande form med fat, reliefdekor av fåglar, lockknopp i form av ros, höjd ca 19 cm.

Små nagg på lockknoppen. Fatet med obetydliga tillverkningsdefekter i form av liten bränningsspricka och ojämnhet i glasyren.

448721

2017-03-23