Luktdosa Danmark 1800-tal
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LUKTDOSA, (hovedvandsæg), silver, Danmark tidigt 1800-tal, delvis förgyllt med reliefdekor, fasettslipade glasstenar, invändigt förgylld, mästare Martin Hinrich Petersen, Haderslev, verksam 1784-1824, stämplad, höjd 9,5 cm, vikt ca 64 g
Smärre nagg på stenarna, bruksslitage
448770
2017-03-18