Kruka, mask och bamburör

Kruka, mask och bamburör
Kruka, mask och bamburör
Kruka, mask och bamburör
Kruka, mask och bamburör
Kruka, mask och bamburör
Kruka, mask och bamburör
Kruka, mask och bamburör
Kruka, mask och bamburör
Kruka, mask och bamburör
Kruka, mask och bamburör
Kruka, mask och bamburör
Kruka, mask och bamburör
Kruka, mask och bamburör
Kruka, mask och bamburör

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KRUKA, lergods, med hänkel och pip, svartmålad, dekor i ristningar och relief av bland annat ansikten, höjd ca 31 cm, MASK, skuret trä kantat med borst, höjd ca 29 cm, BAMBURÖR, skuren dekor infärgad i svart, med svart trälock med skuren liggande kvinnofigur, höjd ca 38 cm, BILDRULLE, utförd på djurskinn, två delar, längd ca 80 respektive ca 130 cm. Samtliga föremål 1900-tal, enligt uppgift från Sumatra.

Kärlet med liten fotnagg och lättare slitage på kanter och utskjutande delar. Masken med slitage. Bamburöret med spricka från botten till mynning, lagad med svart tejp. Bildrullen med slitage.

450112

2017-03-29