Mässingsljusstakar och järnföremål

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LJUSSTAKAR, mässing, med lösa manschetter, höjd ca 25 cm, 1900-tal, SKÅL, gjuten metall, reliefdekor av fiskar och krabba, svartpatinerad, 1900-tal, troligen Kina, diameter ca 25 cm, LOCKURNA, gjuten metall, reliefdekor av drake, krabbor och ödla, genombrutet lokc, svartpatinerad, 1900-tal, troligen Kina, höjd ca 26 cm.

Ljusstakarna med smärre slitage. Skålen med litet hål strax under mynningskanten. Lockurnans lock med något dålig passform.

450183

2017-03-29